• Slovenský jazyk a literatúra

• SJL

• Slovenský jazyk a literatúra sa na obchodnej akadémii vyučuje vo všetkých ročníkoch s časovou dotáciou hodín 3-4-4-3 a končí sa maturitnou skúškou v ústnej aj písomnej forme.

Cieľom predmetu slovenský jazyk a literatúra je sprostredkovať žiakom jazykové a všeobecné vedomosti a rozvíjať predovšetkým ich komunikačné kompetencie, ale aj zvyšovať úroveň čitateľskej gramotnosti a čítania s porozumením. Zároveň rozvíjame ich všeobecný kultúrny rozhľad, snažíme sa formovať ich estetické cítenie a celkovú kultiváciu ich vyjadrovania a správania.

V literárnej zložke predmetu sa zameriavame na vývoj slovenskej a svetovej literatúry od staroveku po súčasnú literatúru a na vybraných literárnych dielach sa sústreďujeme na pochopenie významu diel, ich interpretáciu a analýzu.

V jazykovej zložke upevňujeme a rozširuje základné jazykové a štylistické zručnosti žiakov.

Metódy, formy a prostriedky vyučovania predmetu majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť vo vyjadrovaní, tvorivosť, schopnosť vyjadrovať svoje pocity a názory, precvičovať, upevňovať a systematizovať poznatky tak v jazykovej ako aj literárnej zložke.

IV. ročník je zameraný na systematizáciu a prehĺbenie literárnych a jazykových zručností a prípravu na PFIČ a úspešné zvládnutie ústnej časti MS.

Žiaci svoj záujem o predmet môžu prejaviť aj zapojením sa do literárnych a recitačných súťaží a v III. ročníku aplikujú svoje teoretické vedomosti pri tvorbe stredoškolskej odbornej práce.

Predmet vyučujú:     PaedDr. Mária Terpáková

Mgr. Lenka Michalová

Užitočné stránky:

Nový Slovenský jazyk pre SŠ 1. ročník - Učebnica - Učebnice slovenského  jazyka - Slovenský jazyk a literatúra - Stredné školy - Učebnice, slovníky  - preskoly.sk