• Účtovníctvo

• UCT

• Účtovníctvo patrí k základným vyučovacím predmetom na obchodných akadémiách. Je to povinný odborný predmet, ktorý sa vyučuje v II.  ročníku v rozsahu 3 hodiny týždenne. Predmet sa vyučuje v skupine s maximálnym počtom 15 žiakov.

V predmete účtovníctvo majú žiaci získať poznatky o spôsoboch a postupoch účtovania v podvojnom účtovníctve.

Cieľom predmetu je vysvetliť základné pojmy a úlohy účtovníctva a položiť tak hlboké základy podstaty podvojného účtovníctva. Pochopenie dvojakého pohľadu na majetok účtovnej jednotky vyjadrený v najdôležitejšom účtovnom výkaze, v súvahe, je predpokladom pre správne účtovanie v sústave podvojného účtovníctva.

Vzhľadom na to, že účtovníctvo je dokladovou evidenciou ekonomických informácií, nevyhnutnou súčasťou obsahu učiva je problematika účtovnej dokumentácie, účtovných záznamov, účtovných zápisov a účtovných kníh.

Žiaci majú v tomto predmete získať aj poznatky o spôsobe účtovania základných účtovných prípadov súvisiacich s účtovaním peňazí, dlhodobým a krátkodobým majetkom, pohľadávkami a záväzkami, nákladmi a výnosmi, ako aj výsledkom hospodárenia a jeho rozdelením.

Predmet vyučujú:    Ing. Lenka Haritunová

Ing. Viera Kandalová

Ing. Anna Černegová

Učebnica pre II. ročník:                                            Cvičebnica pre II. ročník: