• Tovaroznalectvo

• TOV

• Tovaroznalectvo je povinný odborný predmet, ktorý sa vyučuje v I. ročníku v študijnom odbore 6317M – Obchodná akadémia v rozsahu 2 hodiny týždenne a v študijnom odbore v 6317M – Obchodná akadémia v duálnom vzdelávaní  v rozsahu 1 hodina týždenne.

Cieľom vyučovacieho predmetu tovaroznalectvo je poskytnúť žiakom základné vedomosti o surovinách na výrobu výrobkov, odborné vedomosti o sortimentných druhoch tovarov, o ich charakteristike, úžitkových vlastnostiach, spôsoboch používania, zásadách ošetrovania, skladovania a hodnotenia tovaru. Žiaci sa oboznámia s typickými znakmi hlavných druhov tovarov.  Definujú hygienické predpisy pri manipulácii s tovarom, určia zásady bezpečnej práce a ochrany zdravia pri práci.

Súčasťou predmetu tovaroznalectvo sú praktické úlohy, kde si žiaci overia platnosť teoretického učiva a získajú základné skúsenosti a zručnosti z oblasti hodnotenia a posudzovania niektorých druhov tovarov - výrobkov.

V rámci predmetu sa realizujú aj exkurzie do vybraných predajní s preberaným sortimentom tovaru, alebo do výroby týchto výrobkov.  Dôležité je pochopiť potrebu overenia nadobudnutých teoretických odborných vedomosti a pochopiť, že je to predmet a učivo, ktoré je súčasťou nášho každodenného života.

Predmet vyučujú:    Ing. Viera Kandalová

Mgr. Jana Štovková