• Spoločenská komunikácia

• SPK

• Predmet spoločenská komunikácia je zaradený do odborných predmetov a vyučuje sa I. ročníku v rozsahu 2 hodiny týždenne.

Aj keď je to odborný predmet, žiaci získavajú informácie všeobecného charakteru, ktoré sú nevyhnutné v akomkoľvek spoločenskom styku.  Jeho obsah sa zameriava na pojmy a kategórie psychológie osobnosti, všeobecnej  a sociálnej psychológie, etiky a ekonómie. Žiaci si osvojujú základné návyky správania a vystupovania pri najrôznejších spoločenských a pracovných aktivitách.  Rozvíja vyjadrovacie schopnosti a pestuje kultivovaný ústny prejav pri rokovaní s obchodnými partnermi.

Cieľom predmetu je rozvíjať osobnosť a hodnotovú orientáciu žiakov, viesť ich k poznaniu svojich silných i slabých stránok.  Vychováva k sebaovládaniu, empatii, asertivite a pozitívnemu hodnoteniu druhých.

Predmet zdôrazňuje dôležitosť verbálnej i neverbálnej komunikácie pri riešení pracovných a osobných situácií. Prehlbuje dobrú vyjadrovaciu schopnosť žiaka pri ústnom i písomnom styku. Vedie žiaka k schopnosti plynulo a kultivovane rozprávať na rôzne témy a primerane a správne reagovať.

Súčasťou predmetu spoločenská komunikácia sú aj praktické cvičenia, ktoré učia žiaka prakticky si nacvičiť rôzne situácie, do ktorých sa môže v osobnom i pracovnom živote dostať.

Predmet vyučuje: PaedDr. Mária Terpáková