• Úvod do makroekonómie

• UVM

• Úvod do makroekonómie je povinný odborný predmet, ktorý sa vyučuje v  IV.  ročníku v rozsahu 3 hodiny týždenne, 84 vyučovacích hodín ročne v klasickej triede bez delenia na skupiny.

Nadväzuje na odborné vedomosti, ktoré žiaci získali v odborných ekonomických predmetoch v nižších ročníkoch. Je medzipredmetovo previazaný s obsahom niektorých predmetov, najmä s predmetom podniková ekonomika, ale aj daňová sústava a je zaradený medzi maturitné predmety pre teoretickú časť odbornej zložky.

Predmet oboznamuje žiakov so základnými makroekonomickými pojmami a kategóriami, ekonomickými zákonmi a typmi ekonomických systémov. Vysvetľuje podstatu trhu a fungovanie  trhového mechanizmu. Umožňuje získať nové poznatky z oblasti hospodárskeho kolobehu a jeho makroekonomických výstupov. Oboznamuje žiakov s možnosťami a hranicami ekonomického rastu, vysvetľuje hospodársky cyklus, popisuje jeho jednotlivé fázy a  príčiny cyklického vývoja.

Osobitná časť obsahu učiva v tomto predmete je venovaná  negatívnym prejavom trhovej ekonomiky, ako sú inflácia a nezamestnanosť. Zoznamuje žiakov s cieľmi a úlohami hospodárskej politiky štátu a jej jednotlivými nástrojmi. Umožňuje získať základné vedomosti z oblasti medzinárodných ekonomických vzťahov, medzinárodnej ekonomickej integrácie, osobitne vzniku a vývoju Európskej únie, medzinárodných menových systémov s dôrazom na Európsku menovú úniu.

Žiaci sa v tomto predmete učia ekonomicky rozmýšľať, a to im umožní orientovať sa v ekonomickom dianí doma i vo svete. Makroekonomický pohľad dáva žiakom schopnosť zorientovať sa v množstve informácií z médií a schopnosť aplikovať ich do praxe. Vedie žiakov k osvojovaniu si tolerantných postupov vo vzájomnej komunikácii  vo vzťahu k voľbe hospodárskej politiky,  k porozumeniu globálnej podstaty sveta a  hospodárnemu využívaniu jeho výrobných faktorov.

Predmet vyučuje:    Ing. Ľubica Smolejová

Učebnica pre UVM  IV. ročník :