• Technika administratívy

• TEA

• Technika administratívy je odborný ekonomický predmet, ktorý sa vyučuje dva roky a v rámci neho žiaci získavajú praktické predpoklady na úspešné vykonávanie odbornej administratívnej činnosti v hospodárskej praxi.

V I. ročníku sa predmet vyučuje v rozsahu 3 hodiny týždenne, 96 vyučovacích hodín ročne v špecializovaných odborných učebniach, s maximálnym počtom 15 žiakov v skupine. Tematický plán je zameraný na nácvik písania na klávesnici počítača desaťprstovou hmatovou metódou, na nácvik osobitnej úpravy textu a na upevňovanie presnosti a zvyšovanie rýchlosti písania na PC.

V II. ročníku sa tento predmet vyučuje v rozsahu 2 hodiny týždenne, 64 vyučovacích hodín ročne a je zameraný na upevňovanie presnosti a zvyšovanie rýchlosti písania, na úpravu textu pomocou korektorských značiek, ovládanie obsluhy kancelárskej techniky, na získanie zručností v editovaní textu a vo vypracúvaní jednoduchých úradných písomností, ktoré si vyžadujú dodržiavanie platnej normy STN 01 6910 - Pravidlá písania a úpravy písomnosti.

Na tento predmet nadväzuje v III. a IV. ročníku predmet obchodná korešpondencia, ale je aj medzipredmetovo previazaný s obsahom iných predmetov ako je informatika, slovenský jazyk a literatúra, cudzie jazyky, cvičná firma a podniková ekonomika.

Výučbové programy

Pri výučbe predmetu sa používa práca s počítačom, najmä s textovým editorom WORD a výučbovým programom ATF - ALL TEN FINGERS - písanie všetkými desiatimi. ATF je učebnou pomôckou schválenou Ministerstvom školstva SR.

Tento výučbový program sa využíva v obidvoch ročníkoch a umožňuje tak lepšie stimulovať praktickú činnosť žiakov pri nadobúdaní zručností písania na počítači.  Je zameraný aj na  hmatové cvičenia vedúce k osvojeniu správneho prstokladu, rytmické cvičenia, ktoré umožňujú zvládnuť prstovú techniku písať presne a plynulo, odpis cudzojazyčných textov a dynamizujúce lekcie. Využívanie motivácie prostredníctvom benefitov slúži na výchovu k nadobúdaniu presnosti, rýchlosti a zvládnutiu ostatných praktických úloh.

Program ATF - ALL TEN FINGERS - písanie všetkými desiatimi sa dá zakúpiť aj na domáce používanie a zlepšuje tak domácu prípravu žiakov na vyučovanie. Je dostupný aj ako jednoužívateľská licencia na stránke https://www.swx.sk/

Predmet TEA sa hodnotí známkou, pričom sa prihliada na rýchlosť a presnosť pri písaní v programe ATF a WORD. Hodnotiaca tabuľka pre písanie na počítači je súčasťou učebných osnov pre tento predmet osobitne pre I. a II. ročník.

Súťaž v spracovaní informácií na počítači

Žiaci sa v rámci predmetu TEA môžu zúčastniť krajských, národných aj medzinárodných súťaží v písaní na počítači alebo v spracovaní textu na počítači. Súťaže, na ktorých sa naši žiaci zúčastňujú sú: Krajské kolo súťaže žiakov stredných škôl v spracovaní informácií na počítači, ktoré organizuje Obchodná akadémia Poprad. Súťaž v spracovaní informácií na PC sa skladá z troch samostatných súťažných disciplín: 1. písanie na počítači - 10-minútový odpis textu, 2. úprava textu na počítači, 3. profesionálne spracovanie textu - wordprocessing.  Žiaci sa radi zapájanú aj do súťaže INTERSTENO, ktoré podporuje medzinárodné myslenie a porozumenie medzi ľuďmi všetkých národov a podnecuje vzájomné porozumenie kultúr a hodnôt v krajinách svojich členov, pokiaľ ide o oblasti jej činnosti.

Predmet vyučujú:

Ing. Ľubica Smolejová

Mgr. Mária Lipkošová

Učebnica pre I. ročník :                                      Učebnica pre II. ročník :

Odborná literatúra:

SEHNALOVÁ, J., Administratíva a korešpondencia pre 1. ročník obchodných akadémií

SEHNALOVÁ, J., ĎURIŠOVÁ, H., Administratíva a korešpondencia pre 2. ročník

obchodných akadémií