• Účtovníctvo v praxi

• UCP

• Účtovníctvo v praxi je jedným z profilových odborných vyučovacích predmetov na obchodných akadémiách. Výučba tohto povinného predmetu je rozdelená do dvoch ročníkov, vyučuje sa v  III. ročníku v rozsahu 5 hodín týždenne a vo IV. ročníku  4 hodiny týždenne.  Tento predmet je súčasťou praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky a vyučuje sa v skupine s maximálnym počtom 15 žiakov.

V predmete účtovníctvo v praxi v III. ročníku majú žiaci získať ucelený prehľad o základnom účtovníctve podnikateľských účtovných jednotiek. Žiaci sa majú naučiť účtovať na  finančných   účtoch, na  účtoch o zúčtovacích vzťahoch, ale aj o zásobách, investičnom majetku, nákladoch a výnosoch, kapitálových účtoch, účtovnej uzávierke a účtovnej závierke v sústave podvojného účtovníctva. Nadobudnuté vedomosti si na konci školského roka žiaci precvičia na súvislom príklade.

Vo IV. ročníku sa žiaci naučia účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, oboznámia sa s kalkuláciami a rozpočtovníctvom, získajú stručný prehľad o podstate a metódach finančnej analýzy, ktorá na základe informácií z účtovníctva umožňuje odhaľovať tak silné, ako aj slabé stránky každej účtovnej jednotky. Súčasťou tohto predmetu v maturitnom ročníku je aj príprava žiakov na praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky riešením súvislých príkladov.

Základnou črtou výučby predmetu účtovníctvo v praxi je jeho pracovný – činný charakter. Len riešením konkrétnych príkladov, úloh, cvičení a testov možno dosiahnuť to, aby žiaci nadobudli nielen potrebné vedomosti, ale aj zručnosti a návyky. Sú na to vytvorené i materiálne podmienky, pretože ku každej učebnici účtovníctva je spracovaná i pracovná časť, z ktorej môžu žiaci riešiť úlohy v kolektíve, skupinovo i individuálne.

Predmet vyučujú:    Ing. Lenka Haritunová

Ing. Mária Chrapeková

Ing. Viera Kandalová

Ing. Anna Černegová

Učebnica pre III. ročník:                                          Cvičebnica pre III. ročník:

Učebnica pre IV. ročník:                                           Cvičebnica pre IV. ročník:

Príležitosti pre talenty - Olympiáda Mladý účtovník

Firma Kros a. s. v spolupráci so Slovenskou komorou certifikovaných účtovníkov organizuje každoročne Olympiádu Mladý účtovník. Svoje sily si v nej každoročne merajú študenti stredných škôl a obchodných akadémií. Obsah olympiády zodpovedá stredoškolským učebným osnovám. Okrem hodnotných cien sa navyše 30 finalistov dostane na prestížne univerzity bez prijímacích skúšok.

Informácie o súťaži nájdete v odkaze:  https://www.kros.sk/olympiada-mlady-uctovnik/

Najväčšie úspechy našich žiakov v Olympiáde Mladý účtovník:

r. 2019 – Zuzana Gdovcová – 3. miesto v celoštátnom kole

r. 2022 – Tamara Zakovičová – 23. miesto v 2. online celoštátnom kole