• Erasmus

• Erasmus+ 2023

• ERASMUS+ v Sofii

V dňoch 22. septembra až 6. októbra sa pod vedením Ing. Márie Chrapekovej a Mgr. Renáty Jakubčinovej pätnásť žiakov Obchodnej akadémie 4. ročníka zúčastnilo programu Erasmus+ v hlavnom meste Bulharska, v Sofii.

Žiaci si počas dvoch týždňov vyskúšali prácu v hoteli, v cestovnej kancelárii, či prekladateľskej firme. Zopár chlapcov si „popracovalo“ aj manuálne. Táto odborná prax im priniesla mnoho skúseností v oblasti administratívy, no žiaci sa obohatili aj v oblasti anglického či ruského jazyka, keďže ich na každom kroku počas pobytu v Sofii sprevádzala azbuka. Využili možnosti, ktoré Erasmus+ ponúka a odniesli si množstvo nezabudnuteľných zážitkov, spoznali novú kultúru a ľudí, no predovšetkým ich táto skúsenosť naučila samostatnosti.

Mgr. Renáta Jakubčinová

ERASMUS+ v Lipsku

Posledný septembrový a prvý októbrový týždeň roku 2023 patril praxi žiakov 4. ročníka. Časť z nich ju absolvovala v nemeckom Lipsku pod pedagogickým vedením Mgr. Lenky Čižmarikovej a Mgr. Jany Štovkovej.

Zúčastnilo sa jej 12 žiakov 4. ročníka a 3 žiaci 3. ročníka obchodnej akadémie. Areál, v ktorom boli všetci zúčastnení ubytovaní, zároveň poskytoval priestor pre vykonávanie praxe. Tá zahŕňala prácu so softvérom LibreOffice, Filemaker a Gimp, žiaci o. i. tvorili finančný plán, kalkulácie, rozpočet, vytvárali digitálne riešenia pre správu vlastnej firmy atď. Praktické vyučovanie prebiehalo každý pracovný deň v čase od 9. 00 do 15.00 h.

Poobedňajší čas mohli tráviť individuálne v mestečku Schkeuditz, prípadne v neďalekom Lipsku. Lipsko mali možnosť spoznať aj formou skupinovej prehliadky mesta so sprievodcom. Voľný víkend žiaci a pedagogický dozor strávili v hlavnom meste Nemecka – Berlíne. Spoznali najznámejšie pamätihodnosti tohto veľkomesta, ktoré ich svojou dynamikou veľmi zaujalo.

Žiaci nadobudli nové vedomosti, vyskúšali si svoje jazykové znalosti a v neposlednom rade sa naučili väčšej samostatnosti a tolerancii.

Mgr. Lenka Čižmariková