• Novinky

      • Milí naši maturanti!

      • Milí naši maturanti! 

       Po boku ste strávili krásne štyri roky! Dnes už len posledné zvonenie školského zvončeka, ktoré ohlasovalo koniec.  

       Tak veľa šťastia, maturanti naši! Na maturitných skúškach, aj v živote! 

      • Mladý Digitálny Európan 2024

      • Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže a Žilinskou univerzitou v Žiline dnes 15. 05. 2024  zorganizovali vedomostnú súťaž pod názvom Mladý Digitálny Európan 2024, do ktorej sa zapojila aj naša škola Obchodná akadémia vo Vranove nad Topľou.

       Súťaže sa zúčastnili vybraní žiaci druhého  a tretieho ročníka, ktorí v priebehu 45 minút riešili test s úlohami zameranými na históriu a súčasnosť EÚ. 

       Najúspešnejší žiaci (umiestnení na 1. – 10. mieste) zo školského kola postúpia do národného kola, ktoré sa uskutoční dňa 12. júna 2024 na pôde Žilinskej univerzity.

       Mladý digitálny Európan (MDE) využíva moderné technológie 21. storočia a uskutočňuje sa prostredníctvom nového elektronického testovacieho systému e-Test implementovaného v našom národnom projekte Zvyšovanie kvality vzdelávania ZŠ a SŠ.

       Postupujúcim žiakom želáme veľa úspechov v národnom kole MDE.

       Ing. Ľubica Smolejová

      • Trh práce a absolventi obchodnej akadémie

      • 14. mája 2024 sa žiaci IV. ročníka Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou zúčastnili odbornej besedy s pracovníkmi Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSV a R) vo Vranove nad Topľou.

       Žiaci mali možnosť získať informácie ako využiť možnosti súčasného trhu práce, ako postupovať pri hľadaní pracovného miesta alebo brigády, ako sa zúčastniť absolventskej praxe, kedy a prečo sa registrovať na úrade práce, alebo ako získať finančnú pomoc na začiatku podnikania.

       Za prínosnú aktivitu veľmi pekne ďakujeme odborníkom z praxe - Ing. Ľubici Štefaňákovej, Bc. Márii Polaščíkovej, Ing. Jozefovi Vagaskému a Ing. Štefanovi Repčinovi – vedúcemu oddelenia poradenstva a vzdelávania ÚPSV a R vo Vranove nad Topľou.

       Ing. Daniela Sabolová

      • Študentské voľby

      • Voľby do Európskeho parlamentu sa blížia! Študentské voľby vytvárajú priestor pre hlas mladých ľudí a prinášajú ich názor do verejného života. 

       Študentské voľby sú organizované pod viacerými záštitami, ako napríklad Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže, či Zastúpenia Európskej komisie v SR. 

       Dnes, 13. mája 2024, mohlo 210 žiakov Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou vyjadriť svoj názor v simulovaných študentských voľbách do Európskeho parlamentu. Školská volebná komisia odovzdala 144 hlasovacích lístkov, čo predstavuje 68,57 % volebnú účasť.  

       Členkám volebnej komisie - Tímei Mikovej, Ester Adamovej a Liliane Mickovej patrí poďakovanie za organizáciu simulovaných študentských volieb.  

       Ing. Martina Sirníková

      • Podpora biodiverzity na našej škole

      • V priebehu školského roka 2023/2024 sa naša škola zapojila do grantového zámeru Enviromentálneho fondu organizovaného Slovenskou agentúrou životného prostredia s názvom Zelený vzdelávací fond. 

       Náš projekt s názvom Podpora biodiverzity na našej škole dostal „zelenú“ a bol podporený dotáciou vo výške 8000 €. 

       Spomínaný projekt pomohol vytvoriť užitočný a zmysluplný priestor pre vzdelávanie a oddych študentov Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou a taktiež ostatných stredných, základných a materských škôl v okrese, no aj pre širokú verejnosť. Realizácia projektu skultúrnila roky zanedbané prostredie pred budovou školy a je spojením nielen priestoru plného krásnych lúčnych tráv, kríkov a kvetov s oddychovou zónou, ale aj miestom environmentálnej výchovy so zameraním na vysvetlenie potreby udržiavania biodiverzity a ochrany pôvodnych druhov nášho okolia.

       Ďakujeme za podporu Zelenému vzdelávaciemu fondu a žiakom našej školy za pomoc pri realizovaní projektu.

       Mgr. Štefan Gonos 

       https://envirofond.sk/

       https://www.zelenyvzdelavacifond.sk/

      • Hviezdoslavov Kubín

      • Naša žiačka Dominika Lukčová z I. A triedy sa 30. 04. 2024 zúčastnila v Prešove krajského kola 70. ročníka Hviezdoslavovho Kubína v prednese prózy. 

       V silnej konkurencii nadchla porotu výberom svojho textu (Tereza Oľhová: Nespúšťaj oči z trate) a získala zaň čestné uznanie. 

       Dominike ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a prajeme ešte veľa recitačných úspechov. 

       Mgr. Lenka Michalová

      • Študentský majáles

      • 3. mája 2024 Školský parlament Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou zorganizoval pre študentov a priateľov školy Študentský majáles.

       Tohtoročný majáles uskutočnil v Kultúrnom dome v Čemernom. Študentský majáles je oslavou študentstva a patrí k najkrajším akciám pre študentov obchodnej akadémie.

       Krásne šaty a dlhé róby, chlapci v sakách. To všetko dodáva neuveriteľnú atmosféru tejto nezabudnuteľnej akcie. Je to naozaj výnimočná akcia plná hudby, tanca, skvelej zábavy, dobrého jedla a bohatej tomboly.

       Naše veľké poďakovanie patrí sponzorom: 

       - Autoškola Milan Madura, 

       - Jazykové centrum Finesse, 

       - Laser Game Michalovce, 

       - DMJ MARKET, 

       - Hotel Zelená Lagúna,  

       - Victoriy Sweets, 

       - KEJTLYN - sladká výroba, 

       - Jozef Folly Petriľák - Sundance, 

       - JO-ŽI-MIN, 

       - Zuzana Hair Stylist, 

       - Eveline Tesco,

       - Kaderníctvo Diamant, 

       - Kredit Consulting SK, 

       - Reštaurácia The Brothers, 

       - Barber OC Komunal, 

       - MITRU - výroba nábytku, 

       - Sainttropez Barbershop, 

       - Kvety Petra Waldorf, 

       - Kvetinové štúdio Lily, 

       - Pedikúra - Manikúra Kvetka, 

       - Železiarstvo Fober, 

       - Potraviny MIX-MAX a Ivuša, 

       - Cukráreň Fontána Balkán,  

       - PROFIL INVEST Slovakia, 

       - Retro Gym, 

       - Šport Centrum ALIO,

       - TOP Drogéria,

       - Čokoládovňa EVA, 

       - Suzy Studio, 

       - Vínotéka Zolota, 

       - 1. Day AOC, 

       - INSPIRE ME DESIGN.

       Ďakujeme organizačnému tímu za prípravu majálesu, Michalovi Madejovi za spoluprácu pri organizácii, nášmu DJovi - DJ BeTón, kolektívu zamestnancov Kultúrneho domu v Čemernom, sponzorom, študentom a priateľom školy, pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom školy za skvelú atmosféru a nezabudnuteľný večer. 

       Už teraz sa tešíme na budúcoročný majáles.

       Ing. Martina Sirníková

       koordinátorka Školského parlamentu OA VT

      • Deň Zeme

      • 3. máj 2024 patril na Obchodnej akadémii vo Vranove nad Topľou Dňu Zeme.

       Deň Zeme sa stal globálnym fenoménom, ale stále sa počíta s miestnymi iniciatívami, ktoré demonštrujú silu zmeny na úrovni jednotlivca.

       Naši študenti sa zapojili do 7. ročníka enviro - podujatia mesta Vranov nad Topľou - Poupratujme Vranov. Cieľom našich študentov bolo vyzbierať odpad na Dobrianskeho ulici, v okolí Strelnice.

       Nezabúdajme, že každý deň môže byť Dňom Zeme a veďme k úcte a láske k našej planéte aj svojich najbližších.

       Ing. Martina Sirníková

      • Divadelné predstavenie

      • Dňa 24. 04. 2024 sa žiaci Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou spolu so svojimi pedagógmi zúčastnili divadelného predstavenia v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, aby sa obohatili o umelecký zážitok vďaka sledovaniu klasickej divadelnej hry, situačnej komédie Carla Goldoniho z roku 1745, ktorá spadá do špecifického žánru commedia dell arte.

       Sluha Truffaldino dopletie a tajne slúži dvom pánom, Beatrici a Florindovi, pričom aj sám sa zamotal do osídel lásky k Pantaloneho služke Smeraldine, aby sa nakoniec séria komických situácií rozuzlila  a tí správni zaľúbenci našli k sebe cestu, pričom v hlavnej úlohe sluhu Truffaldina vynikol komediálny talent herca Michala Novodomského. Pod vedením režiséra Mareka Zákosteleckého sme boli všetci návštevníkmi zábavných udalostí v krásnych Benátkach, kde sa príbeh odohrával.  

       Veríme, že aj budúcnosti sa nám podarí zopakovať si podobné zážitky. 

       PaedDr. Mária Terpáková

      • Okresné kolo vo volejbale

      • Žiaci a žiačky Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou sa 19. 04. 2024 zúčastnili okresného kola vo volejbale zmiešaných družstiev. 

       Šikovnosť, skúsenosti a odhodlanie, pri konkurencii ďalších troch družstiev, prinieslo našim žiakom síce nepostupové, ale pekné a zaslúžené druhé miesto. Za vzornú reprezentáciu školy im ďakujeme a prajeme ešte veľa športových úspechov.

       Mgr. Dominik Kahanovský

      • Deň narcisov

      • Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis? Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine. Tento rok sa konala už 28. krát a to 18. apríla 2024. 

       Každý z nás pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Aj my sme si pripli malý kvietok za všetkých, ktorí bojovali alebo bojujú so zákernou chorobou.

       Ďakujeme našim dobrovoľníkom - Evke, Terezke, Maťovi a Matějovi za pomoc pri organizovaní zbierky v škole a v uliciach nášho mesta. 

       Ďakujeme každému, kto pripnutím žltého narcisu vyjadril podporu, povzbudil nádej a priniesol pozitívnu energiu, ktorú denne všetci potrebujeme v každom uhle pohľadu na život.

       Ing. Martina Sirníková 

      • Kvitnú oranžové tulipány

      • Koncom kalendárneho roka sa žiaci II. a III. ročníka Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou zúčastnili besedy pod názvom Spoločne proti násiliu na ženách a dievčatách. Po jej skončení zasadili cibuľky oranžových tulipánov - dar od Holandského kráľovstva.

       Oranžové tulipány práve kvitnú, skrášľujú naše školské prostredie a všetci sa z nich tešíme. Kvety tulipánov nám tiež symbolicky pripomínajú potrebu starať sa o bezpečie žien a dievčat. Ich oranžová farba je symbolom jasnejšej budúcnosti pre dievčatá a ženy bez násilia.

       Touto cestou ďakujeme Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva, občianskemu združeniu Hekima, Koordinačno-metodickému centru pre prevenciu násilia na ženách a Kancelárii prezidentky SR za možnosť byť súčasťou tejto spoločnej iniciatívy.

       Ing. Daniela Sabolová

      • Taliansko treba vidieť a zažiť

      • Kto by nepoznal čižmu Európy, krajinu módy, cestovín, temperamentu, aperolu, pizze, opery, futbalu a histórie. Nech už je váš cestovateľský vkus akýkoľvek, v Taliansku ho určite uspokojíte. História, umenie, jedlo, hudba, architektúra, kultúra, posvätné miesta, pôvabné dedinky, jazerá, pláže a typická atmosféra. Taliansko je aj jedným veľkým gastronomickým dobrodružstvom. A dá sa objavovať neustále.  

       V dňoch 10. 04. - 14. 04. 2024 sa 42 žiakov I. - IV. ročníka Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou pod pedagogickým vedením Ing. Márie Chrapekovej, Ing. Daniely Sotákovej, Ing. Lenky Haritunovej a Ing. Martiny Sirníkovej vydalo objavovať krásy Talianska. 

       Navštívili sme romantickú Veronu, mesto, ktoré nadchlo Shakespeara. V okolí jazera Lago di Garda sme spoznávali Rivu del Garda, Limone sul Garda, Malcesine a Sirmione. Jedným z najkrajších a určite najromantickejších miest Talianska sú nepochybne Benátky. Sú tiež nazývané kráľovnou Jadranského mora a vyslúžili si miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO. Za návštevu bezpochyby stáli tiež blízke Murano, ostrov sklárov, a Burano, ostrov čipiek. 

       Tieto miesta sú len špičkou ľadovca, keď ide o zaujímavosti, ktoré Taliansko ponúka. Každá z navštívených destinácií nám ponúkla jedinečný zážitok, ktorý v nás zanechal nezabudnuteľné spomienky.

       Ing. Martina Sirníková

      • Krajská prehliadka SOČ

      • Dňa 08. 04. 2024 sa na SOŠ technickej v Prešove uskutočnila krajská prehliadka SOČ, na ktorej sa súťažilo v 17 odboroch. 

       V odbore č. 14 - Tvorba učebných pomôcok,  didaktické technológie,  našu školu pod metodickým vedením PaedDr. Márie Terpákovej IV. B triedy Viktória Kleinovaá s prácou Analytická metodika praktického postupu účtovania zálohovanie PET a CAN fliaš. 

       V mimoriadne náročnej konkurencii podobne ako pred rokom, keď získala na celoštátnej prehliadke 4. miesto, prejavila aj teraz svoje odborné, jazykové a komunikačné schopnosti a umiestnila sa na 4. mieste. 

       Ďakujeme jej za reprezentáciu, srdečne blahoželáme a prajeme aj v budúcnosti veľa úspechov. 

       PaedDr. Mária Terpáková

      • Vansovej Lomnička

      • Dňa 04. 04. 2024 sa v Hornozemplínskom osvetovom stredisku stretli ženy - recitátorky, aby sa v okresnom kole pretekali v súťaži v umeleckom prednese poézie a prózy Vansovej Lomnička.  

       Našu školu pod vedením PaedDr. Márie Terpákovej reprezentovala žiačka  IV. B triedy Katarína Gombitová s kultivovaným prednesom, ktorého kvalitu a umelecký dojem odborná porota ocenila prvým miestom v 1. kategórii v prednese poézie a postupom na krajské kolo. 

       Za úspešnú reprezentáciu ďakujeme, srdečne blahoželáme a prajeme aj naďalej veľa úspechov. 

       PaedDr. Mária Terpáková

      • Školský časopis OAčik

      • Školský časopis OAčik sa vydáva pri príležitosti jubilea Obchodnej akadémie vo Vranove nad Topľou. 

       Naša škola už 55 rokov vzdeláva a vychováva žiakov. OAčik v sebe ukrýva pohľad do minulosti, prítomnosti aj víziu do budúcnosti.Môžete tu nájsť mnoho zaujímavostí, o ktorých ste doteraz možno ani netušili. 

       Katarína Gombitová

       šéfredaktorka

       OAcik.pdf

      • Okresné kolo v basketbale

      • Dňa 05. 04. 2024 sa na pôde Gymnázia Dr. C. Daxnera vo Vranove nad Topľou uskutočnilo okresné kolo v basketbale žiakov stredných škôl. 

       Naši chlapci sa po sympatických výkonoch umiestnili na konečnom 2. mieste. Za vzornú  reprezentáciu našej školy im srdečne ďakujeme a gratulujeme k peknému umiestneniu.

       Mgr. Dominik Kahanovský

      • Olympiáda Mladý účtovník 2024 – výsledky 1. online kola

      • Spoločnosť KROS, a. s. v spolupráci so Slovenskou komorou certifikovaných účtovníkov zorganizovala 19. 03. 2024 v poradí už 26. ročník olympiády Mladý účtovník. 

       V 1. online celoštátnom kole našu školu  reprezentovali tri nadané žiačky zo IV. B triedy – Katarína Gombitová, Júlia Haňová a Monika Marcinová.

       V silnej konkurencii 144 mladých účtovníkov z celého Slovenska sa našim žiačkam nepodarilo prebojovať medzi 30 najlepších  a zabezpečiť si tak postup do 2. online kola.

       Monika Marcinová obsadila 41. miesto, Katarína Gombitová 43. miesto a Júlia Haňová 61. miesto.

       Všetkým trom žiačkam ďakujeme za svedomitú prípravu a účasť na olympiáde Mladý účtovník 2024.

       Ing. Lenka Haritunová

      • Postup do celoslovenského kola Olympiády podnikový hospodár

      • Blahoželáme našim maturantom - Tímei Mikovej, Jakubovi Rozkošovi, Jakubovi Červeňákovi, Viktórii Kleinovej a Barbore Belákovej, ktorí postúpili do celoslovenského kola Olympiády podnikový hospodár.

       Celoslovenské kolo Olympiády podnikový hospodár bude prebiehať v druhej polovici mesiaca apríl 2024. 

       Ako účastníci celoslovenského kola sú na Podnikovohospodársku fakultu EU v Bratislave so sídlom v Košiciach automaticky prijatí bez prijímacích skúšok. 

       Blahoželáme a tešíme sa z vášho úspechu.  

       Ing. Daniela Sabolová